Care e mesajul președintelui Nicușor Dan cu propunerea unuia reprezentat de 2 % din votul electoral?

Un soi de hologramă a puterii care reprezintă naiba știe ce

Care e mesajul președintelui Nicușor Dan cu propunerea unuia reprezentat de 2 % din votul electoral?
Eugen Tomac, consilier prezidențial onorific pentru relația cu românii de pretutindeni, este varianta de prim-ministru pe care președintele Nicușor Dan a propus-o Parlamentului astăzi, 4 iunie, după mai bine de o lună de criză politică. Din acest moment, Tomac are la dispoziție 10 zile pentru a veni în Parlament cu programul de guvernare și lista miniștrilor, ca să ceară votul de încredere.

Firește - poate fi un guvern tehnocrat asumat de o coaliție din parlamentul ales cât de cât democratic.

Nu. Nu e tehnocrat ci foarte politic. Dacă privim în josul paginii la mesajul președintelui: s-au înfuriat și au râs cam 80% din comentatori - e clar mai ales că sunt fanii. A fost susținut cu aplauze doar de nucleul ”băsismului dur” - restul în cel mai bun caz reținere totală. Dezaprobarea pare masivă.

Practic avem câteva mesaje foarte clare din acest gest:

a. Rezervele de cadre ale partidelor sunt catastrofale. Cadrele care rezolvă totul acum au ajuns în situația de totală irelevanță. E un sentiment că dacă intri în barul gării din Tecuci, Filiași sau Anina și tragi la sorți - ai șanse mai mari să găsești ceva relevant și profi. Degradarea e masivă - iar cei tineri devin mai irelevanți decât părinții lor politici. De la Năstase și Băsescu la ce avem acum - e cale lungă.

b. Nimeni nu vrea să preia puterea - un sentiment că ”tronul puterii” este gol. Partidele vin la putere dar nu mai vor să conducă. Până și președinții par a veni la Cotroceni - în vacanță. Precedentul a transformat Cotroceni în ceva stațiune de golf.

ȘI oricum nu mai contează cine-l ia căci e o formalitate. E ca o hologramă a puterii - puterea nu e acolo unde se vede ci e în altă parte. Viitorul prim ministru e doar o interfață - hologramă: a ceva ce nu poate fi controlat electoral, democrat. Te mai întrebi de ce mai facem alegeri - pentru ritual. Măcar atât.

c. De ce nu contează politic? Pentru că puterea reprezintă interesele electoratului cam 2 %. Adică electoratul cu interesele lui este abandonat și nereprezentat chiar dacă are partide acolo care ar trebi să-l reprezinte.

Restul? Deduceți voi pe cine reprezintă și a cui interese?

Ce s-a votat și ce avem?

Eu nu spun că asta e realitatea ci că asta e mesajul transmis: asta traducem din ce ni se comunică prin vorbe și fapte.

Efectul?

Gradul maxim de legitimitate politică românească care duce la totala delegitimare și lipsă de încredere.

Un președinte ajuns în funcție prin consecințele anulării alegerilor precedente - propune un prim ministru ce reprezintă un partid care nu a intrat în parlament.

Și nu e tehnocrat.

Țara lui Urmuz - suprarealism politic.

Asta repet: are un efect teribil de delegitimare și lipsă totală de încredere în partide, instituții ale statului și chiar în statul român în ansamblu.

Iar asta e un risc imens: populația se simte sub ocupație - ocupați de ai săi.... dra nu e prima oară în istorie.

Un stat nu are cum să funcționeze așa. Punct.

Hai noroc - noi să fim sănătoși că suntem pe cont propriu. Dacă ne-ar lăsa.

PS: zice folclorul - un prim ministru cu mai mulți miniștri decit alegători...