Despre Porscheiala Moldovei: un fenomen social care ne pune oglinda în față. E despre noi

Despre Porscheiala Moldovei: un fenomen social care ne pune oglinda în față. E despre noi

Să recapitulăm.

Textul meu de acum câteva zile despre cum Muzeul a devenit Garaj pentru Porsche a devenit viral și preluat de lume. Despre ce cred eu de fapt?

Atenție: sunt un mare fan al Muzeului Național de Etnografie și Istorie Naturală. Acolo sunt oameni faini care fac treabă bună. E cam cel mai bun muzeu din RM. Ei trebuie protejați: dacă mașina aia le rezolvă ceva mă bucur.

Discuția însă nu e despre asta - discuția este despre altceva.

Și nu e despre Porsche - putea fi o altă mașină de lux. E despre noi ca societate.

Porsche a venit în RM și și-a propus să vândă 4 mașini. Știți câte a vândut? Îmi șoptesc băieții care se pricep că s-au vându 44 bucăți și e coadă.

Semn de prosperitate? Nu - deloc: semn de ”lumea a 5-a” care spune un lucru simplu: bătălia pentru statut - blazon, statut social simbolic - de cea mai primitivă formă. Unde tot ce ai trebuie să se vadă - exact invers decât bazele unei societăți așezate care investesc în ce nu se vede - în sine: ca ai mereu cu tine și nu ruginește.

Dar asta nu e nimic: prin asta au trecut toți doar că cu 400-200 de ani mai devreme.

Marile averi nu se fac prin muncă ci prin furt sau combinații complicate politice, mai ales zone gri. Dacă ar exista anticorupție vorba rusească - nu trebuie să-i cauți că sunt în lista Forbes. Cine poate să-și justifice banii imenși într-o țară atât de săracă? Mai ales că mulți sunt doar demnitari din salarii bani publici.

Prin muncă cinstită poți face, vorba lui Ostap din Bender, ghimoroi - hemoroizi. Mai ales într-un stat atât de sărac și cu atât de puține resurse.

În Republica Moldova din muncă poți face prosperitate? Da. Averi mari - Nu prea. Altele sunt schemele pentru averi.

Dar asta nu e tot: Dumnezeu cu mila și averile lor.

Să privim niște date atent: În 2025, 31,1% din populație se afla în sărăcie absolută, iar 15,1% în sărăcie extremă. În ceea ce privește sărăcia absolută, rata în sate a constituit 40%, mai mare decât în orașe, unde a fost de 21,1%. În regiunea Nord, rata a fost de 31,6%, în regiunea Centru – 38,8%, iar în regiunea Sud – peste 46%. Datele au fost prezentate pe 29 mai de Biroul Național de Statistică (BNS) și nu includ teritoriul din stânga Nistrului și municipiul Bender.

Asta ne mai spune că avem o situație de inegalitate colosală care ascunde multă inechitate și nedreptate. Iar asta ascunde multă violență.

Adică ai o mână de oameni care au profituri imense și grosul populației împinși spre sărăcie: o problemă imensă a distribuției accesului la resurse și funcții. În acest sens semănăm mult mai mult cu Rusia decât cu EU spre care tindem.

Ceea ce e și mai iritant: peste tot e moda la ascundere a averii - la noi încă e moda la umilința prin afișarea ostentativă a luxului.

Ceea ce devine strigător la cer e că pe această umilință de lux se pun siglele și vocile reprezentative ale statului.

- Sunteți săraci pentru că nu vreți să munciți, sunteți leneși: cine vrea, precum noi - noii parveniți - poate și dovadă că are Porsche.

Auzit ieri un reprezentant al puterii cum că Porsche ne face imagine în lume

Pe mașină e brandul de țară „Pomul Vieții” reprezintă identitatea turistică și economică a Republicii Moldova.

Voi chiar sunteți atât de naivi? Sau doar cinici?

Nu - e exact invers. O firmă de lux transformă Moldova într-un decor de reclamă pentru ea. Nu Porsche face reclamă Moldovei ci Moldova face reclamă mașinii. Pe bani puțini.

E ca în întâlnirea dintre ”aborigenii americii” și noii colonizatori: aia le dădeau mărgele de sticlă și oglinjoare și aceștia le restituiau la schimb aur.

Raportul e prea mare: o țară cu un tezaur imens devine decor pentru o mașină ca ea să devină blazonul noilor parveniți.

Despre asta e vorba.

Eu cred că imaginea corectă a reclamei ar fi asta (cea de pe sus): victorioșii tranziției - o mașină de lux printre sărmanii moldoveni, perdanții tranziției, care-și vând lucrurile din casă ca să supraviețuiască.

Dar totul va fi bine. Noi să fim sănătoși.

PS: Atenție - fenomenul e și în România și l-au cunoscut și vest europenii - acum îl trăim și noi mai agresiv.