Rentierii statului capturat: de la pâinea socială a iobăgiei la salariile exorbitante ale noii ciocoimi

Conform datelor RISE Moldova, Anastasia Taburceanu: în 2026, remunerarea ei la MoldATSA a depăşind 120 de mii de lei pe lună. E o sumă practic de opt ori mai mare decât salariul mediu pe economie și de aproape patru ori mai mult decât primește verișoara ei, președinta Maia Sandu.

Rentierii statului capturat: de la pâinea socială a iobăgiei la salariile exorbitante ale noii ciocoimi

Dimineața foarte devreme la magazinul Franzeluța se face o coadă imensă. Ca în anii grei din epocile de tristă amintire. De ce? Aici se vinde pâine socială la acea oră, limitată. Și asta e în capitală.

Cineva transmite de la fața locului:

”7:00. Momentul când se deschide ușa magazinului FRANZELUȚA pentru doritorii de pâine socială. Deși oamenii pot cumpăra doar câte 2 pâini (la prețul de 3.00 lei/pâinea), oricum nu ajunge. Se vinde repede tot stocul de 100 - 120 pâine în maxim 7 minute. Aici statul ar putea ajuta capacitând “FRANZELUȚA” pentru a produce mai multă pâine socială. Sunteți de acord?”
În ultimii 5 ani prețul la pâine a crescut cu 152%, iar laptele - cu 134%.

Dar statul nu are bani pentru că ei se duc pe altceva. Zilele acesta scandalul e imens în Republica Moldova.

RENTIERII statului capturat - noii ciocoi pe banii publici

”Conform datelor RISE Moldova, Anastasia Taburceanu a fost angajată la MoldATSA la începutul lunii iunie 2025. Noua funcție i-a adus anul trecut venituri de peste jumătate de milion de lei, adică în medie ea a fost plătită cu peste 75 de mii de lei pe lună.

În 2026, remunerarea Anastasiei Taburceanu la MoldATSA a crescut semnificativ, depăşind 120 de mii de lei pe lună. E o sumă practic de opt ori mai mare decât salariul mediu pe economie și de aproape patru ori mai mult decât primește verișoara ei, președinta Maia Sandu. ”

Nu știu dacă știți cât este 120.000 lei pe lună? Este aproximativ 6000 Euro.
Știți ce făcea ”experta” pentru această muncă? Câteva afișări pe rețelele de socializare și câteva comunicate. Este o muncă de maxim 2-3 zile pe lună - cu indulgență. Asta-i mai permite să aibă multe alte ”consultanțe” cu sume amețitoare - mă și îndoiesc că acești oameni stau în Republica Moldova la banii aceștia.

Într-o țară precum Moldova asta este un salariu colosal - vorbim de bani publici nu de bani privați. Vorbim de oameni apropiați puterii. Vorbim de o țară care a ajuns la o rată a sărăciei absolute de 33,6%.

"R. Moldova înregistrează rate ale sărăciei în creștere în ultimii ani. Cele mai recente date ale Biroului Național de Statistică indică o rată a sărăciei absolute de 33,6%.Decalajul este foarte mare între păturile sociale cele mai sărace și cele mai bogate din R. Moldova, arată studiul „Moldova inegală”, publicat de Centrul Parteneriat pentru Dezvoltare (CPD).Diferența dintre veniturile celei mai bogate populații față de ale celor mai sărace este „enormă”, înregistrând o diferență de peste 72%, iar indicatorii pentru sărăcia absolută au început să se înrăutățească accentuat începând cu anul 2022.În ultimii 10 ani numărul oficial al milionarilor în lei în R. Moldova a crescut de peste 22 de ori. Dacă în 2015 doar 358 de persoane declarau astfel de venituri, în 2024 numărul lor a trecut de 8.000. În aceeași perioadă, rata sărăciei absolute a înregistrat un salt de la 25% până la aproape 34%." Detalii, aici (Sursa Europa Liberă).

Ce să mai comentăm????